Meteorolozi, ne samo naši već i evropski kažu da nas očekuje izuzetno vrelo leto, česta olujna nevremena praćenan gradom. 1.juni je prvi dan meteorološkog leta, a po prognozama čeka nas veći broj dana sa temperaturom iznad 32°C, a u drugoj polovini leta veći broj dana sa grmljavinama, ali to neće biti dovoljno da se ublaži suša. Visoke temperature ne donose samo uživanje na moru, plažama i kupalištima. Zbog vrućina i letnjih nevremena sa olujama i gradom velike probleme imaju vozači, radnici na građevinama, poljoprivrednici. Da ne pričamo o apelima koji se odnose na ograničenje korišćenja klima uređaja zbog uštede električne energije.
Mi ćemo se u nastavku teksta pre svega baviti savetima koji se odnose na vožnju u uslovima nevremena, jer vozači često nisu svesni opasnosti koje olujno letnje nevreme nosi sa sobom. Leto je takođe vreme i putovanja, mnogo se više putuje, ljudi koji žive u inostranstvu dolaze u Srbiju, rentiraju se automobili, više je vozila na glavnim saobraćajnicama.
Jaka kiša izaziva mnoge probleme u vožnji
Jaka kiša izaziva mnoge probleme u vožnji, od smanjene vidljivosti pa do nemogućnosti da se ukloni sva voda sa vetrobranskog stakla. Zato je osnovno pravilo da se po jakoj kiši prilagodi brzina, usporiti i nikako naglo ne dodavati gas. Obe ruke obavezno držite na volanu, zaboravite na mobilni telefon, slušanje glasne muzike i svega što vam odvlači pažnju. Budite maksimalno skoncentrisani na saobraćaj i pridržavajte se dakle osnovnog pravila, da usporite jer će tako moći adekvatno da se reaguje u slučaju nepredviđenih situacija. Podrazumeva se da vodite računa o odstojanju u odnosu na vozilo koje se kreće ispred vas.
Kad je vidljivost toliko smanjena da ne možete da imate kontrolu nikako ne nastavljajte vožnju. Zaustavite vozilo i sačekajte da prođe najveći nalet kiše. Kiša i povećana vlažnost vazduha dovode nužno i do zamagljivanja unutrašnjih staklenih površina, srećna je okolnost da moderni automobili lako izlaze na kraj sa ovim problemom, pomoću klima uređaja. Još jedan dodatni oprez potreban je kad se posle jake kiše rupe na putu ispune vodom i ne mogu se uočiti. To je razlog više da budete skoncentrisani i da smanjite brzinu. Nemojte se oslanjati previše na tehnologiju ABS. Iako postoje sistemi koji mogu biti korisni po lošem vremenu kao što su kontrola proklizavanja, podrška za ostajanje u traci i ABS, najbolje je da se ne oslanjate u potpunosti na njih. Treba ih shvatite samo kao podršku i dodatnu pomoć, samo vozač je taj koji može da reaguje brzo, spremno, spretno i odgovorno u svakom trenutku.
Saveti da izbegnete akvaplaning
U kišnim danima na putu se često stvaraju duboke bare i tada je najveća opasnost od proklizavanja, poznatije kao akvaplaning. Upravo se tada između gume i asfalta nakuplja sloj vode, a posledica bude gubitak kontrole nad autom. Kada dođe do proklizavanja nikako nemojte paničiti, polako oduzimajte gas i nikako nemojte naglo pritiskati kočnicu i okretati volan. Proverite i podesite pritisak u gumama na fabrički propisan.
Ako nosite dodatni teret na put povećajte pritisak (najčešće se tada pritisak povećava za 0,2 bara više od propisanog). Pravilno napumpane gume skraćuju put kočenja i omogućavaju bolje prianjanje na podlogu, a osim toga tako ćete i uštedeti gorivo. Plitka šara na pneumatiku može izazvati ozbiljne probleme sa prianjanjem po mokrom kolovozu. Zakonski minimum je 1,6 mm, stručnjaci savetuju da ako želite da budete sigurniji i bezbedni bezbednije, gume zamenite kada je dubina šare oko 2,5 mm. Uklonite sve kamenčiće iz kanala na gazećem sloju gume i očistite prljavštinu oko ventila.
Šta kad nas zadesi olujno nevreme na putu?
Ako nalet vetra od 70 km/h udari u vozilo koje se kreće brzinom od 100 km/h, može da ga pomeri za jedan metar. Neka vam ovaj podatak uvek bude na pameti kada se zadesite na putu u uslovima olujnog nevremena. Dodatan oprez potreban je čak i pri umerenoj jačini vetra.
U slučaju jakog vetra i nevremena najbolje je izbegavati puteve sa mnogo drveća i obavezno usporite jer jedini tako ćete moći adekvatno reagovati. Jak vetar može lako da izbaci vozila s putanje, posebno ona s višim konstrukcijama. Iznenadni bočni vetar se često javlja na mostovima, na izlazima iz tunela ili u šumskim prolazima. Kada se zateknete u vožnji dok napolju duva jak vetar, važno je da čvrsto držite obe ruke na volanu i smanjite brzinu. Takođe obratite pažnju na predmete koje vetar može da oduva i da se oni nađu na kolovozu.
Nadamo se da Vam je tekst bio koristan i da ćete sledeći put kada se nađete u nekoj ovakvoj situaciji na putu primeniti neki od naših saveta. Srećan i bezbedan put želi Vam MMS rent a car!