• Srpski
  • Русский
  • English
  • Kneza Višeslava 63
    T.C. Bazar Vidikovac
    Lokal 2.20

Šta možete da uradite ako je vaš automobil oštećen u poplavi

Majka priroda nas ponekad iznenadi jakim olujama, iz kojih vrlo brzo nastane poplava. Toliko brzo, da ne stignete da reagujete, a kao što znate – struja i voda se baš i ne vole, tako da tehničke stvari (poput automobila), bivaju vrlo brzo ako ne uništene, ono bar teško oštećene. A šta možete da uradite ako je vaš automobil oštećen u poplavi, pokušaćemo da objasnimo u ovom tekstu.

Poplave mogu oštetiti elektroniku automobila, maziva, mehaničke sisteme i sigurnosne karakteristike kao što su vazdušni jastuci. Ako ikada osetite da je vaš auto možda pretrpeo neku štetu od poplave, najbolje što možete je da odmah pozovete svog mehaničara i iznesete mu svoje sumnje. Neka ga potpuno pregleda i proveri ima li nekih oštećenja. Jer, neka od njih se mogu popraviti, ali nažalost, ponekad autu nema spasa.

A može li automobil uopšte, i dalje da radi, nakon što je bio poplavljen?

Prva stvar koju treba izbegavati kada nađete svoj automobil poplavljen, je da pokušate da ga startujete. Jer ako to pokušate, motor će pretrpeti dodatna oštećenja, koja za njega mogu biti fatalna.

Od količine štete zavisi hoće li uopšte nešto moći da se uradi. Recimo, ako biste na putu do posla ili nazad, prošli kroz veću baru, šteta ne bi bila toliko velika. Najviše što se može desiti je da nastradaju kočione obloge, koje se mogu zameniti.

Ali, ako je vaš automobil potopljen u vodu do poda ili preko toga, da je njegova električna zona bila poplavljena, vaša osiguravajuća kuća će to najverovatnije proglasiti totalnom štetom. Nemojte nas pogrešno shvatiti, još uvek postoji mogućnost da se auto osuši, da se zameni sve što je propalo, kao i sve tečnosti. Ali, vaš automobil će najverovatnije i delje imati problema sa strujom, a biće i plesnivih mirisa i mulja na sedištima.

Sve to, može da se popravi ili ne, u zavisnosti od modela i starosti vašeg automobila. Jer, stariji automobili teško mogu da prežive takav udarac. A isto tako, ako se odlučite za popravku, ona može biti i skuplja od kupovine novog automobila, tako da je najbolje da ga vaš mehaničar pregleda, pa kaže da li se popravka uopšte isplati.

Ali hajde da vidimo šta može da se uradi, ako rešite da pokušate da spasete svoj auto

#1. Procenite štetu

Dakle, prvo što možete da učinite ako je vaš automobil pretrpeo poplavu je da pogledate kolika je šteta. Ujedno, kada obavljate provere, fotografišite sve, tako da možete da dokumentujeteto svojoj osiguravajućoj kući. Nikad se ne zna kad to može da vam zatreba.

I naravno, ne pokušavajte da ga upalite pre nego što proverite sve. Pokretanje bez saznanja da li u motoru ima vode ili ne, može biti štetno za njega. Kada pokrenete motor koji u sebi ima vode, možete ga dovesti do toga da više ne može da se popravi.

#2. Osušite automobil koliko god možete

Kada je vaš automobil poplavljen, prva stvar koju treba da uradite je da se pobrinete da izbacite što više vlage iz njega. Ako ga ne osušite dobro, buđ će u njemu rasti i uvek će imati plesniv miris. A ako je vaš autpmobil još uvek u poplavljenom području, pozovite šlep službu da ga izvuče na bezbedan teren, a zatim ga osušite.

Sušenje vašeg auta što je brže moguće može smanjiti štetu. Za ovo, možete koristiti usisivač koji je predviđen za usisavanje vode, a da biste osušili sedišta, možete koristiti suv peškir.

#3. Podneti zahtev osiguravajućoj kući

Proverite šta sve pokriva osiguranje koje plaćate, pa vidite šta vam je činiti. Većina polisa osiguranja pokriva samo manje štete i ne uključuje štetu od poplave, ali to već zavisi od vas samih. Kasko osiguranje nam je uglavnom skupo, ali je jedino koje u ovakvim slučajevima vredi.

#4. Provetrite auto

Ako je dan sunčan i vedar, imate sreće. Otvorite sva vrata vašeg automobila nakon sušenja i čišćenja, i ostavite ga tako što duže možete, da se dobro izluftira. Dobar protok vazduha u vašem vozilu pomoći će da se rešite neprijatnih mirisa, osušite automobil i sprečite pojavu buđi. Ako vreme nije tako dobro, možete koristiti ventilatore da osušite unutrašnjost svog automobila.

Ako možete da izvadite sedišta, učinite to, neka se osuše na suncu. A sve što možete da zamenite, recimo presvlake, patosnice i panele na vratima – zamenite. Buđ i neprijatan miris u vašem vozilu mogu uzrokovati pad njegove vrednosti i biće teško prodati ga onda kada to budete hteli.

#5. Proverite ulje

Ulazak vode u ulje vašeg automobila, može dovesti do mnogih problema sa motorom. Prisustvo kapljica vode na meraču znači da biste mogli imati problema. Zato nikada ne palite automobil posle poplave, zamenite ulje i ispraznite rezervoar. A najbolje je da sve to uradi vaš mehaničar.

#6. Testirajte električne komponente svog automobila

Voda i elektronika su veliki neprijatelji. Morate znati da li su, i koliko, delovi vašeg automobila oštećeni vodom, pre nego što kasnije budete imali problema. Proverite ožičenje vašeg automobila pre nego što odlučite da ga upalite. Ako je ožičenje u redu, sada možete početi da proveravate druge aspekte elektronike automobila, da biste bili sigurni da je sve u redu.

Možete proveriti farove, pokazivače pravca, električne brave, zadnja svetla, električne podizače prozora i druge komponente koje su povezane sa ožičenjem automobila. Takođe, proverite da li su kočnice, kvačilo, servo upravljač, rezervoari rashladne tečnosti, menjač i volan oštećeni.

#7. Pažljivo odmerite svoje mogućnosti

Ako ste dali auto na procenu, proverite da li je cena popravke veća ili jednaka ceni novog automobila. Ako je popravka skuplja, vaš mehaničar će vam reći da li se isplati popravljati ga ili ne. A ako rešite da kupite neki noviji, polovan automobil, učite iz svog iskustva, pa ne kupujte ništa što nema detaljnu servisnu knjižicu. Proverite sve, pre nego što uložite u drugi automobil, koji je možda pretrpeo nešto slično kao vaš.

I za kraj…

Poplave nanose štetu svim električnim uređajima, pa tako i automobilima. Ako je vaše vozilo pretrpelo poplavu, trebalo bi da delujete brzo i da se uverite da vaš auto ne stoji dugo u vodi. Što duže stoji, veća je šteta, što nije dobro.

Mehaničar kome verujete pomoći će vam da se odlučite šta da radite. A u međuvremenu, dok se ne snađete i kupite nešto novo, ili bar novije, uvek možete da iznajmite auto kod neke od rent a car agencija kao što je MMS AutoRent.

U našem bogatom voznom parku, sasvim sigurno ćete pronaći auto po svojoj meri, koji će vam možda i pomoći da se odlučite šta da kupite. A ljubazno osoblje rent a car agencije MMS AutoRent uvek je tu za vas.

madraci cvijeće horoscope vicevi sanovnik horoskop kalkulator recepti sound test cosmetics blumen lektire poruke smrtovnice knjige jastuci računanje postotka Biznis ideje ljubavni sat evri u dinare gledalica vrijeme sutra umrli danas Weight Loss Injections

Pročitajte i ove tekstove


Zašto izabrati lokalnu rent a car agenciju u Beogradu


Zašto izabrati lokalnu rent a car agenciju u Beogradu
60   0
Kada živite, radite ili želite da posetite Beograd, jedna od najvažnijih stvari je organizacija prevoza. Ima nekoliko razloga zašto odabrati lokalnu rent a car agenciju a ne velike međunarodne igrače.

Detaljnije

Šta sve treba da znate pre nego što se odlučite da kupite krovni nosač ili kofer


Šta sve treba da znate pre nego što se odlučite da kupite krovni nosač ili kofer
111   0
Kada vam nedostaje prostora u vozilu, najbolje rešenje je krovni nosač. Ovaj praktični dodatak omogućava dodatni prostor za prenošenje dugih, visokih ili velikih predmeta, koji ne mogu da stanu u kabinu vašeg automobila. A šta sve treba da znate pre nego što se odlučite da kupite krovni nosač ili kofer, pokušaćemo da objasnimo u ovom tekstu pa, ako trenutno razmišljate o tome, nastavite da čitate ovaj tekst...

Detaljnije

Šta učiniti kad auto neće da upali po hladnom i kišnom vremenu?


Šta učiniti kad auto neće da upali po hladnom i kišnom vremenu?
238   0
Mnogi vozači se već tokom rane jeseni suočavaju sa problemom da auto neće da upali. Prvo što preduzimaju je “guglanje” o tome - šta učiniti kad auto neće da upali po hladnom i kišnom vremenu? Ovo je čest i frustrirajući problem u zimskim mesecima kada vremenski uslovi mogu negativno uticati na različite delove vozila. 

Detaljnije