Vreli letnji dani su za nama. Uronili smo u jesen, što uslove vožnje čini težim, a ne možemo da poreknemo ni da imamo problema sa vlagom. Zato se u ovom tekstu bavimo upravo temom kako sprečiti kondenzaciju i vlagu u automobilu tokom hladnih dana. Jer u automobilima, gde je ponekad potrebno dobrih deset minuta da obrišete stakla pre nego što uopšte pomislite na vožnju, to može biti veoma iritantno.
U ozbiljnijim slučajevima, vlaga može početi da se uvlači u sedišta, što može da dovede do stvaranja neprijatnog mirisa u automobilu, koga ćete se teško rešiti. A kondenzacija nastaje kada topli, vlažni vazduh naiđe na hladnu površinu. Dakle, ako se na unutrašnjoj strani vetrobranskog stakla pojavi vlaga, njen izvor je negde u vašem automobilu.
Uzrok mogu da budu vaše vlažne cipele, ili odeća sa treninga ostavljena u prtljažniku, kao i tapacirung ili patosnice, curenje na krovu, u ventilacionom sistemu, vratima, prozorima, kao i curenje rashladne tečnosti iz grejnog sistema. Vlaga može da dođe čak i od vašeg daha, ali kako disanje nije moguće zaustaviti, moraćete da se fokusirate na ostale moguće izvore.
Pa zato, evo naših saveta za suvlji automobil…
Obezbedite dobru cirkulaciju vazduha
Većina novijih automobila opremljena je dugmetom za odmagljivanje, i to je vaša prva linija odbrane protiv vlage. Korišćenje klima-uređaja kada je već hladno napolju može zvučati nelogično, ali zapravo deluje, jer izbacuje vlagu iz vazduha. Redovna upotreba klima-uređaja (barem jednom u dve nedelje) održava ga u dobrom stanju i sprečava isušivanje cevi, što može dovesti do curenja gasa.
Ono što nikako ne treba raditi je korišćenje sistema za recirkulaciju vazduha, jer on samo vrti isti vazduh po vozilu, dodatno pogoršavajući problem sa kondenzacijom.
A ako vaš automobil nema funkciju za odmagljivanje ili klimu, možete koristiti apsorbere vlage ili odvlaživače. Postavite ih na mesto gde neće pasti, poput džepa na vratima, i praznite ih svakodnevno po potrebi. To nije brzo rešenje, ali ćete s vremenom primetiti smanjenje kondenzacije.
Isto tako, što češće provetravanje vozila će, takođe, pomoći. Kada koristite grejanje ili klimu, usmerite ventilaciju prema tepisima i sedištima kako bi se što bolje osušili.
Proverite da li ima curenja
Curenja su najčešći uzrok dugotrajne vlage u vozilu i obično potiču od dotrajalih zaptivki ili oštećenih ili blokiranih otvora.
Prtljažnik je čest „krivac“. Proverite zaptivke na prtljažniku zbog bilo kakvih vidljivih oštećenja i podignite tepih da proverite da li je prostor oko rezervnog točka vlažan ili pun vode. Ako jeste, ispraznite ga, dobro osušite i popravite izvor curenja.
Zatim, proverite zaptivke prozora i vrata. Zabluda je da curenje uvek dolazi od vrha – voda može da uđe i odozdo, ukoliko je zaptivka vrata napukla.
Još jedan manje poznat izvor vlage može biti i curenje na grejnom sistemu. Mali radijator, obično postavljen ispod komandne table, sadrži toplu rashladnu tečnost iz motora. Ako curi, rashladna tečnost će kapati po tepihu. Pored problema sa vlagom, curenje u grejnom sistemu može izazvati i pregrevanje, što može da dovede do mnogo većih problema.
Blokirane cevi takođe mogu izazvati vlagu. Proverite cevi za pranje vetrobrana kao i odvode za krovni prozor i donje panele vetrobrana.
Fotografija: https://unsplash.com/photos/red-and-black-car-on-snow-covered-ground-during-daytime-XmpfD6cxqGQ
Rešenja niske tehnologije
Sledeća rešenja su jednostavna, ali efikasna:
# Vozite se sa bar malo otvorenim prozorom kada je vreme suvo, kako biste omogućili cirkulaciju vazduha i smanjili vlagu u automobilu. Naravno, čak i ako vam automobil stoji u garaži, zatvarajte prozore preko noći.
# Držite prozore zatvorenim kada pada kiša.
# Redovno čistite vetrobransko staklo. Kapljice vode se bolje lepe za prljavštinu, pa će čisto staklo smanjiti kondenzaciju unutra.
# Ne ostavljajte mokru odeću u automobilu; recimo opremu iz teretane, mokre cipele, jakne ili kišobrane. Sve su to veliki izvori vlage.
# Ako prospete piće ili pokvasite sedišta iz bilo kog razloga, ili ako vaš pas odluči da se otresa u autu posle šetnje po kiši, odmah uključite grejanje i otvorite prozore da izbacite vlagu. Možda će vam trebati i direktniji izvor toplote, poput fena, da sve temeljno osušite.
# Redovno izbacujte đubre iz auta. Flaše koje cure, ostaci pića u limenkama, pokvarena hrana – sve to doprinosi stvaranju vlage. Ovo se odnosi i na kozmetiku, kreme za sunčanje (preostale posle letnjih meseci u kojima ste često posećivali plaže), hidratantne kreme i slično – nisu tečnosti, ali ipak sadrže vlagu.
# Ako imate garažu - koristite je. Vazduh u njoj je topliji, što sprečava vlagu.
# Ne koristite navlake za auto-sedišta. Mogu da deluju kao dobra ideja, ali čak i one koje se reklamiraju kao „prozračne“, neće biti potpuno takve, i samo će stvoriti idealne uslove za vlagu.
I za kraj…
Fotografija: https://unsplash.com/photos/a-red-car-driving-on-a-road-with-snow-on-the-side-oMSzrw48q4M
Pred nama su hladni dani, u kojima ćete povremeno sigurno imati problema sa vlagom. Nadamo se da će vam naši saveti pomoći da se izborite sa ovom neprijatnošću. Pokušajte da uklonite sve izvore vlage iz svog automobila, da bi vaša vožnja bila komfornija i sigurnija.
A ako i dalje imate problema sa vlagom a treba da krenete na put, uvek možete da iznajmite auto.
Pozovite nas, i već danas rezervišite svoje vozilo na tel: +381 65 214 0021
Srećan put i sigurnu vožnju želi vam MMS rent a car!
Naslovna fotografija: https://unsplash.com/photos/car-rear-dashboard-with-wiper-R9VZn71Z3CY
madraci cvijeće horoscope vicevi sanovnik horoskop kalkulator recepti sound test cosmetics blumen lektire poruke smrtovnice knjige jastuci računanje postotka Biznis ideje ljubavni sat evri u dinare gledalica vrijeme sutra umrli danas Weight Loss Injections